Підліток із телефоном під час навчання
Діти, які починають користуватися соціальними мережами у 10–12 років, показують гірші результати в навчанні порівняно з однолітками, які відкладають реєстрацію до старшого віку. Вчені пов’язують це з постійним відволіканням на перевірку сповіщень.
Такі висновки містить нове дослідження, опубліковане в науковому журналі. Автори проаналізували відповіді п’яти тисяч школярів щодо використання соцмереж і порівняли їх з оцінками за стандартизовані тести з математики, італійської та англійської мов.
Різниця в результатах зберігається роками
Діти, які створили перший акаунт у 11–12 років, у віці 13–14 років склали тестування гірше за тих, хто чекав щонайменше до 14 років. Навіть у 15–16 років школярі з раннім доступом не наздоганяють однолітків. Відставання з італійської мови залишається стабільним, а з математики розрив збільшується. Ця різниця дорівнює приблизно шести місяцям навчання.
На результати з англійської мови соцмережі не вплинули. Це може пояснюватися тим, що учні вивчають її як іноземну, а значна частина інтернет-контенту англомовна. Так діти отримують додаткову мовну практику.
Одним із головних чинників різниці стала частота, з якою діти брали телефон протягом дня і навіть уночі. Постійна перевірка соцмереж частково пояснює гірші результати.
«Ми припускаємо, що одним із механізмів є постійний стан настороженості. Дитина безперервно відчуває потребу перевіряти повідомлення, дивитися, чи не сталося чогось в онлайн-світі, навіть коли зайнята справами в реальному житті. Через це вона менше присутня в сімейному середовищі або вдома. З когнітивного погляду це також може означати меншу здатність зосереджуватися на тривалих завданнях, наприклад виконанні домашньої роботи», — пояснив перший автор дослідження доктор Марко Гуі з Університету Мілано-Бікокка.
«Думаю, тепер ми знаємо, що проблема існує, й вона досить складна, адже пов’язана з побудовою цих платформ. Наше дослідження показує, що принаймні в ранньому підлітковому віці соціальні мережі створюють проблеми», — додав він.
Науковці наголошують: робота не доводить, що саме соціальні мережі є причиною гірших результатів. Водночас вони врахували багато інших чинників, зокрема успішність дітей до появи соцмереж, структуру сім’ї та рівень освіти батьків.